Witaj!

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sun Godu - "Esej nt. prawa"
God
Powiem ci, żePosty: 544
Tematy: 87
Gru 2014
Ravenclaw
#1
すん ごづ Sun Godu

O Autorze


[Obrazek: HoAFPGetty_NgawangTashiBapu1.jpg?w=620&q...e197d352ba]

Sun Godu był filozofem, pisarzem, socjologiem i historykiem pochodzącym z Tybetu. Żył w latach 1921-1963. Znany jest ze swoich esejów, w których opisywał absurdalne według niego normy i prawa rządzące światem czarodziejów w różnych zakątkach świata. Zmarł uduszony przez śmierciotulę - po tym, jak ukazał w swoim dziele błędy logiczne zawarte w ideologii czarnoksiężnika Lefedre.

Esej nt. prawa

Jak powinniśmy rozumieć termin "prawo"? Gdybyśmy doszukiwali się szczegółowych informacji na temat etymologii tego wyrazu, moglibyśmy dojść do wniosku iż oznacza to pewne pojęcie, które wyznacza odpowiednie zasady oraz sposoby postępowania aby zostać uznanym przez ogół społeczeństwa za prawego człowieka. "Prawo" jest więc wytyczną lub ich zbiorem tworzonym przez społeczeństwo aby odwieść jego członków od czynów niesłusznych, krzywdzących, przeciwnych ludzkiej moralności wynikającej z optymizmu antropologicznego (doktryny mówiącej, iż człowiek jest z natury istotą dobrą), bez którego żadne społeczeństwo nie mogłoby działać na zasadzie organizacji a jedyną logiczną drogą istnienia byłaby nieustanna walka.
Jak ma się więc prawo czarodziejskie do prawa mugolskiego i jak należy postępować, gdy kolidują one ze sobą? Rozważmy przykład, w którym czarodziej mieszkający w niemagicznej dzielnicy dopuszcza się morderstwa na mugolu. Od strony praktycznej - mugolski sąd może go skazać za to na kilkanaście, może kilkadziesiąt lat więzienia, podczas gdy Ministerstwo Magii może zesłać go do Azkabanu nawet na okres całego życia. Co więc, jeśli ów morderca w celu uniknięcia wyższej kary zgłosi się na mugolską policję zanim jeszcze złapią go aurorzy? Czy kara którą otrzyma będzie dostateczna w oczach magicznego wymiaru sprawiedliwości, czy wedrą się siłą do więzienia aby porwać tego czarodzieja i przeprowadzić własny proces?
Co w ogóle daje Ministerstwu Magii prawo sądzić, iż ich normy i zasady są nadrzędne wobec prawa mugolskiego? W żadnym dokumencie magicznego prawa nie spotkałem się jak dotąd z adnotacją głoszącą, iż jest to dokument wyższej rangi niż mugolski kodeks karny czy konstytucja. Dlaczego czarodziej nie ma prawa być sądzonym przez mugolski sąd, pomimo, iż jest obywatelem danego kraju? Czyż nie jest to jawne łamanie wszelkich zasad sprawiedliwości i równości społecznej, jeżeli jeden z mieszkańców otrzymuje o wiele sroższą karę za ten sam występek niż inny? Dlaczego mugolski zabójca miałby zostać pozbawiony wolności na okres krótszy niż czarodziej? Przypomina mi to nieco Prawo XII tablic pochodzące ze starożytnego Rzymu, które zawierało różne kary w zależności od tego, czy krzywda została wyrządzona obywatelowi wysokiej, średniej czy niskiej rangi.
Czy czarodzieje powinni czuć się obywatelami drugiej kategorii w tej sytuacji? Dlaczego rodząc się jako osoba z magicznymi zdolnościami jesteśmy zmuszeni do szeroko pojętej "prawości" w wyższym stopniu niż osoby niemagiczne?
Jedno jest pewne - prawo zostało ustalone przez społeczeństwa. Materią podległą społeczeństwu jest więc jego modyfikacja wedle uznania, jeżeli głos zbiorowy tak zadecyduje - a jeśli rząd odmówi społeczeństwu, wtedy staje się wrogiem nowego prawa ustalonego przez ogół, wtedy to on staje się przestępcą.Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten temat 1 gościPolskie tłumaczenie © 2007-2018 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.
Theme by XSTYLED modified by Hapel Dev Team © 2015-2018.