Witaj!

ZiU - Całkowicie nowy program?
SirLexPLAY
Pan Serek




Posty: 435
Tematy: 43
Lis 2016
Hufflepuff

#1
ZiU - Całkowicie nowy program?

[Obrazek: original.gif]
Wątek jest oczywiście w pełni OOC.


Dobry wieczór moi drodzy!
Jak większość z Was już zapewne wie, uczę na moim multikoncie Zaklęcia i Uroki. Ten rok można by ująć, przeznaczyłem do różnych typu eksperymentów. Ci, co chodzą na moje lekcje pewnie już wiedzą o co mi chodzi. Przykładem takim jest na przykład rzucanie zaklęć na ocenę. Wymagałem wtedy od uczniów, żeby się uczyli tych zaklęć po za lekcjami, by byli w razie czego gotowi na rzucenie zaklęcia na lekcji, jeżeli zostaną wylosowani. Później zacząłem wymagać robienia ss'ów nauki, bym mógł na ich podstawie lepiej ocenić efekt rzuconego zaklęcia, w tym ocenę. W końcu doszedłem do jednego wniosku - wszelkie ocenianie prac chyba jednak nie ma sensu.
 
Tematem tego wątku jest "ZiU - Całkowicie nowy program?". Zadajecie sobie pewnie pytanie - jak to? Przede wszystkim, mówiąc całkowicie nowy program to i też mam na myśli egzaminy. Ale najpierw skupię się na opowiedzeniu Wam o programie nauczania. Mam do tego dwa plany:
 
Plan A:
Omówić jak najwięcej podstawowej teorii jak się tylko da w pierwszej klasie. Moim celem w zarówno jak w pierwszej klasie to i w drugiej oraz trzeciej zrobić tak, że ponad 50% lekcji mają być praktyczne.
 
Plan B:
Omówić mniej więcej po równo teorii na każdym roku - trochę więcej na pierwszym. Wszystkie podstawy od zasad trzymania różdżki, rzucania zaklęć, podziału zaklęć etc. omówić na pierwszym roku, a na przykład magię niewerbalną na trzecim (bądź o niej wspomnieć na pierwszy, a dokładniej omówić na trzecim). Tutaj też bym się oczywiście skupiał na tym, na każdym roku było ponad 50% lekcji praktycznych.
 
A teraz uwaga, czas na danie główne dnia - egzaminy.
Z racji, że do podań o pracę, a nawet do zgód podawana jest często ocena Zaklęć i Uroków, Obrony przed Czarnej Magii w zasadzie też, ale to nie moja działka. W każdym razie - co ta ocena mówi o umiejętnościach naszej postaci? Czy mając ocenę wybitną, ma się większe szanse na zgodę niż inna osoba z oceną okropną? Umówmy się, że są to osoby, które obie stoją na stosunkowo równym poziomie jeżeli chodzi o RP, pisanie zgód etc. To jest chyba oczywiste w obecnej sytuacji, że osoba z oceną wybitną ma przewagę. Szkoda tylko, że ta ocena mówi WYŁĄCZNIE o umiejętnościach teoretycznych. Jak pamiętam, to dotychczas egzaminy były głównie teoretyczne, a nawet tylko teoretyczne. Czyli dla osoby z oceną okropną, na dodatek która aktywnie ćwiczy zaklęcia będzie niesprawiedliwe to, że osoba która ledwie ich nie ćwiczy posiada oceną wybitną ponieważ posiadała dobre ss'y i notatki by napisać egzamin na dobrą ocenę i tym zyskać większe szanse na pracę jako auror, lub na wydanie zgody. Reasumując: ocena z przedmiotu określa wyłącznie wiedzę teoretyczną naszej postaci, a jest często wykorzystywana w "celach praktycznych".
 
Jak to postanawiam rozwiązać?
Egzamin będzie się składać z części teoretycznej i praktycznej. Będzie przeznaczone 120 minut na przeprowadzenie obu części, oczywiście na jednym arkuszu. Teoria będzie sprawdzana w sposób klasyczny, zaś praktyka przejdzie przez nieco bardziej skomplikowany proces. Jeżeli będziecie chcieli ocenę powyżej oczekiwań lub wybitną, to będziecie musieli na to zapracować - w ciągu roku szkolnego.
   Tak moi drodzy. Jeżeli będziecie planowali mieć ocenę wybitną, to będziecie musieli ruszyć tyłek i zacząć odgrywać naukę rzucania zaklęć, dokumentować ją a na koniec przekazać te ss'y/logi mnie. Do tego będę potrzebował mieć naprawdę dobry porządek, więc nie będziecie mi tego wysyłali na prywatną wiadomość na Discordzie, tylko na osobne konto na forum, a wszystko będę miał zorganizowane w programie OneNote z którego lubię korzystać.
   Planuję, żeby dla zadowalającej będzie trzeba mieć dobrze przećwiczone co najmniej dwa zaklęcia, dla oceny powyżej oczekiwań co najmniej pięć, a dla wybitnej co najmniej osiem. Być może jeszcze inaczej ureguluje te liczby. Nad tym się jeszcze zastanawiam. Zaklęcia oczywiście muszą być na poziomie danego ucznia. Zdajesz OWUTEMY, będziesz się skupiał na zaklęciach z trzeciej klasy.
   Chciałbym jednak takie coś praktykować głównie na egzaminach SUM i OWUTEM, z racji, że w pierwszej klasie często bywają nowi gracze, którzy jeszcze mogą nie rozumieć rozgrywki na Haplu i dopiero się uczą. Dlatego otrzymanie oceny wybitnej za dobrze napisaną teorię i praktykę na WUMDLACH będzie o wiele prostsze. Tylko pamiętajcie - nie wiecie, jakie zaklęcia mogą Was czekać na egzaminie. Aczkolwiek myślę, że takie informacje będę mógł zdradzać jakieś góra dwa tygodnie przed samym egzaminem.
 
Przebieg nauki zaklęć w punktach:
  1. Decydujesz się na ocenę, którą chcesz osiągnąć. Powiedzmy na razie, że wymagania są takie:
    - Ocena Zadowalająca: co najmniej dwa zaklęcia.
    - Ocena Powyżej Oczekiwań: co najmniej pięć zaklęć.
    - Ocena Wybitna: co najmniej osiem zaklęć.

  2. Odgrywasz naukę! Śmiało zacznij od odgrywania zbierania wiedzy na temat zaklęcia. A może już się o kilku dowiedziałeś na lekcji? Pamiętaj dokumentować naukę - rób ss'y, lub zapisuj logi.
  3. Zrób sobie co najmniej trzy takie sesje przed wysłaniem mi ss'ów/logów. Wolałbym to mieć w mniejszej liczbie wiadomości, niż w milionach. Oczywiście pamiętaj o odgrywaniu zmęczenia postaci - nauka zaklęć bywa męcząca.
  4. Wysyłasz ss'y/logi na przeznaczone do tego konta na forum! A ja sobie będę wchodził co parę dni by otwierać wiadomości i je wrzucać do mojej skromnej bazy danych jaką sobie zrobię w OneNote. Nie będę tam wrzucał luźno linki, a ss'y i logi z racji takiej, że istnieje ryzyko usunięcia się ich z bazy danych serwera.


To wszystko jest jedynie zamysłem jak cały program oraz egzaminy mogą wyglądać. Wybaczcie za tą ilość tekstu. Piszę ten wątek, by powiadomić co Was będzie czekało od następnego roku szkolnego. Też bardzo Was proszę o wszelkie opinie oraz propozycje, by móc jak najlepiej dopracować ten system, więc śmiało do mnie piszcie Smile Mam nadzieję, że Wam się całość podoba.

EDIT:
I nie - niczego nie wprowadzam w tym roku, tylko na następnym. Tegoroczne egzaminy zamierzam jeszcze przeprowadzić tak, jak je zazwyczaj przeprowadzano (czyt. głównie teoria z elementami praktyki).
ambi
dyyihjfvyfur6u8vhg;oufruyjm




Posty: 692
Tematy: 10
Paż 2017
651
Hufflepuff
#2
Pssst, ja wiele nie mam do powiedzenia, a jedynie to, że były egzaminy z praktyki, a przynajmniej Maghnus takie robił.
viper wroc
SirLexPLAY
Pan Serek




Posty: 435
Tematy: 43
Lis 2016
Hufflepuff

#3
@ambi

Ah, no ale przynajmniej przed nim zazwyczaj stosowano egzaminy głównie teoretyczne, jak dobrze pamiętam.

Opinie i sugestie też możecie śmiało pisać pod tym wątkiem jak coś Smile
C4mp3r
Czarodziej




Posty: 815
Tematy: 53
Gru 2014
899
Hufflepuff
#4
reset fabularny
SirLexPLAY
Pan Serek




Posty: 435
Tematy: 43
Lis 2016
Hufflepuff

#5
Nie wiem ilu z Was jeszcze nie zrozumiało, że to jest jedynie zamysł - nic nie zostało wcielone w życie. Więc spokojnie. Niczego nie musicie przygotowywać przed egzaminami które będę w grudniu.
Veniqui
Fałszywy Odmieniec



Donator

Posty: 683
Tematy: 39
Gru 2015
1,005
Slytherin
#6
jak jest jest dobrze chyba nie wiem



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten temat 1 gości



Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.
Theme by XSTYLED modified by Hapel Dev Team © 2015-2024.