Witaj!

[PP] Kodeks Wizengamotu
MinisterstwoMagii
Instytucja




Posty: 49
Tematy: 26
Gru 2014
136
Gryffindor
#1
KODEKS WIZENGAMOTU


PRZEPISY WSTĘPNE
(SEKCJA I)
Artykuł 1
§1 Wizengamot jest sądem dla czarodziejów, orzekającym o winie i karze.
§2a Personel Pomocniczy ma prawo przeprowadzenia osądu na pracownikach ministerstwa każdego szczebla, w przypadku, gdy są to wykroczenia niskiej wagi dotyczące obowiązków związanych z pracą.
§2b Każdorazowo, w przypadku przeprowadzenia takiego osądu, niezbędnym jest doręczenie wszystkich niezbędnych dokumentów do służb administracyjnych wizengamotu, w celu poprawnego ukończenia i udokumentowania procesu.
Artykuł 2
§1 Wyroki, orzekane przez wizengamot muszą być zgodne z obowiązującym prawem, oraz muszą być odpowiednio dobrane, pod względem rodzaju jak i wysokości.
 
SKŁAD WIZENGAMOTU
(SEKCJA II)
Artykuł 3
§1 W skład wizengamotu wchodzi do 25 członków, dodatkowo rozróżnia się funkcję członka wizengamotu jak i honorowego członka wizengamotu.
§2a W skład wizengamotu, wchodzą:
- minister magii,
- personel pomocniczy, tj. sekretarz i oboje podsekretarzy,
- dyrektorzy departamentów wraz z szefem biura aurorów,
- aurorzy, członkowie brygady uderzeniowej,
oraz honorowi członkowie wizengamotu.
Artykuł 4
§1 Honorowym członkiem wizengamotu zostaje osoba, która:
- pełniła funkcję ministra magii,
- była wieloletnim (co najmniej dziesięcioletnim) pracownikiem ministerstwa wysokiego szczebla,
- pełniła funkcję aurora, przez co najmniej osiem lat,
- odebrała nominację honorowego członka.
§2 Nominację honorowego członka wizengamotu nadać może wyłącznie minister magii lub przewodniczący służby administracyjnej wizengamotu (konsultując to z ministrem), w momencie, gdy uzna taką słuszność. Nie istnieje możliwość wniesienia o nadanie nominacji.
§3 Tytuł honorowego członka wizengamotu jest tytułem dożywotnim, jednakże istnieje możliwość zrzeczenia się godności. W takim przypadku należy nadesłać stosowne pismo do przewodniczącego służby administracyjnej wizengamotu.
Artykuł 5
§1 Stanowisko naczelnego maga wizengamotu jest łączone z stanowiskiem ministra magii.

SĘDZIA, OSKARŻYCIEL, OBROŃCA ORAZ ŚWIADEK
(SEKCJA III)
Artykuł 6
§1 Przewodniczyć procesowi sądowemu, tj. być sędzią, może jedynie naczelny mag wizengamotu.
§2 W przypadku, gdy naczelny mag wizengamotu nie jest zdolny do przeprowadzenia rozprawy, uprawniony zostaje do tego najwyższy rangą pracownik personelu pomocniczgo.
Artykuł 7
§1 Oskarżycielem w sprawach dotyczących złamania obowiązującego prawa jest każdorazowo minister magii.
Artykuł 8
§1a Oskarżony ma prawo powołać swojego obrońce, spośród grona honorowych członków wizengamotu. Zamiar taki należy uprzednio zgłosić przewodniczącemu służby administracyjnej wizengamotu i naczelnemu magowi wizengamotu z co najmniej [OOC: czterodniowym] wyprzedzeniem.
§1b Decyzję o akceptacji wniosku podejmuje naczelny mag wizengamotu, któremu jednocześnie przysługuje prawo jego oddalenia, jeżeli ma ku temu solidne powody. Wtedy przysługuje mu możliwość zaproponowania obrońcy – wybór ten oskarżony może zaakceptować bądź też nie. Czas w którym wniosek musi zostać rozpatrzony to [OOC: dwa dni] od momentu jego otrzymania, w przypadku nieudzielenia jakiejkolwiek odpowiedzi uznaje się, że został zaakceptowany.
§2 Obrońca ma [OOC: dwa dni] na to by zebrać wszystkie czynniki dotyczące oskarżonego i przedstawić je w dniu rozprawy. Przysługuje mu również prawo powoływania świadków (nie więcej niż dwóch, chyba że, uzyska się zgodę naczelnego maga wizengamotu).
§3 Obrońca nie może zdobywać materiału dowodowego w sposób sprzeczny z prawem lub etyką. Niedozwolone jest wydobywanie zeznań poprzez penetrację umysły, podanie veritaserum. Każdorazowe złamanie tego paragrafu grozi utratą możliwości pełnienia funkcji obrońcy, na okres czasowy lub stały.
Artykuł 9
§1 Oskarżony ma również prawo, by nie powoływać jakiegokolwiek obrońcy. Wtedy przysługują mu wszystkie jego prawa, ale może jedynie powołać jednego świadka.
Artykuł 10
§1 Świadkiem może być jedynie osoba pełnoletnia, korzystająca z pełni przysługujących jej praw i nie może być karana.
§2 Świadek zobowiązuje się do udzielania odpowiedzi na wszystkie zadane pytania, zgodnie z prawdą.
§3 W przypadku, gdy świadek uporczywie stara się sabotować proces sądowy, nagabywać do wszczęcia konkretnych czynności, czy też nadużywa swoich uprawnień może zostać odwołany, decyzją naczelnego maga wizengamotu.

PRZYGOTOWANIE DO ROZPOCZĘCIA PROCESU
(SEKCJA IV)
Artykuł 11
§1 Wnieść o rozpoczęcie procesu przed Wizengamotem może:
- minister magii,
- personel pomocniczy, tj. sekretarz i oboje podsekretarzy,
- dyrektor departamentu,
- szef biura aurorów,
- inspektor brygady uderzeniowej
- honorowy członek wizengamotu.
§2 Decyzje odnośnie wniosków podejmuje przewodniczący służby administracyjnej wizengamotu, w czasie nie dłuższym niż [OOC: pięć dni], od momentu otrzymania wniosku.
§3a W przypadku decyzji pozytywnej, przekazuje on wszystkie niezbędne informacje naczelnemu magowi wizengamotu, który w przeciągu [OOC: dwóch dni] ma obowiązek ustalić termin rozprawy. Decyzję tą może konsultować z członkami wizengamotu, aczkolwiek nie jest to koniecznie. Naczelny mag wizengamotu odpowiedzialny jest również za poprawne przeprowadzenie wszystkich czynności procesowych zgodnie z obowiązującym prawem.
§3b Termin rozprawy nie może być krótszy niż [OOC: siedem dni], ani dłuższy niż [OOC: czternaści dni] od momentu wydania decyzji. Związane jest to z dopełnieniem wszystkich niezbędnych czynności dodatkowych.
§4 Przewodniczący służby administracyjnej wizengamotu jest zobowiązany do tworzenia odpowiednich dokumentacji związanych z funkcjonowaniem wizengamotu, mowa tutaj również o archiwizacji wszystkich wniosków oraz sporządzaniu protokołów i raportów.
Artykuł 12
§1 Wszystkie dowody zebrane w toku śledztwa muszą być przedstawione w sposób jasny i jednoznaczny członkom wizengamotu na rozprawie.
§2 W przypadku zeznań w postaci wspomnień, odbiera je naczelny mag wizengamotu i ewentualny obrońca oskarżonego, po czym przedstawia je zebranym członkom wizengamotu w sposób możliwie najwierniejszy i najczytelniejszy.

PROCES
(SEKCJA V)
Artykuł 13
§1 Rozpoczęcie procesu jest możliwie wyłącznie w przypadku obecności najmniej 1/3 wszystkich członków wizengamotu. W innym przypadku proces jest odraczany na czas nie dłuższy niż [OOC: cztery dni].

Artykuł 14
§1 Porządek czynności procesowych przestawia się w następujący sposób:
- rozpoczęcie procesu
- odczytanie aktu oskarżenia (zarzutów) dla oskarżonego przez oskarżyciela,
- przedstawienie dowodów członkom wizengamotu,
- obrona oskarżonego i ewentualne przedstawienie dowód oraz świadków,
- głosowanie dotyczące winy,
- w przypadku stwierdzenia winy, zebranie propozycji kary dla oskarżonego,
- głosowanie dotyczące kary,
- zakończenie procesu.
Artykuł 15
§1 Wszyscy członkowie wizengamotu, obecni podczas procesu, muszą mieć stosowne uniformy. Dla członków jest to materiałowa toga w kolorze purpury, zaś honorowi członkowie mają togę koloru czarnego. Naczelny mag wizengamotu posiada dodatkowo insygnium władzy sądowniczej.
§2 Powyższy ubiór nie jest wymagany  przypadku procesu wyjaśniającego, o ile naczelny mag wyda taką decyzję.
§3 Obrońców oraz świadków (o ile są członkami wizengamotu) toga nie obowiązuje.
Artykuł 16
§1 Proces zawsze rozpoczyna się punktualnie, o wyznaczonej godzinie. Istnieje możliwość przesunięcia czasu procesu (bezpośrednio na sali) o maksymalnie [OOC: piętnaście minut]. Decyzję taką podejmuje indywidualnie naczelny mag wizengamotu.
§2 W trakcie trwania rozprawy nie ma możliwości dołączenia do niego kolejnej osoby. Tyczy się to zarówno członków wizengamotu, jak i świadków czy obrońcy.
§3 Naczelny mag wizengamotu może w trybie wyjątku, dopuścić taką osobę do uczestnictwa w procesie, wyłącznie gdy posiada ona znaczące informacje, mogące mieć wpływ na przebieg procesu. Uniemożliwia się jednak wtedy, takiej osobie (o ile posiada do tego prawo), możliwość uczestnictwa w głosowaniu.
Artykuł 17
§1 Rozprawę rozpoczyna naczelny mag wizengamotu, sprawdzając frekwencję członków, podając następnie personalia przesłuchującego, oskarżyciela, oskarżonego i ewentualnego obrońcy i świadków.
§2 Po rozpoczęciu rozprawy następuje odczytanie zarzutów przez oskarżyciela. Zarzuty stawiane podczas procesu oskarżonemu poparte muszą być podstawą prawna. Nie musi ona przybierać formy konkretnego wskazania artykułu lub paragrafu. Dopuszczalne jest omówienie danego przepisu w sposób czytelny dla członków wizengamotu jak i samego oskarżonego.
Artykuł 18
§1 Naczelny mag wizengamotu przedstawia zebranym członkom wizengamotu, wszystkie dowody zebrane podczas postępowania. Dowody mogą przybrać formę słownej relacji, wskazania i zaprezentowania przedmiotu, świadka. Dopuszczalna jest również, każda inna forma, której wskazanie czy udostępnienie jest możliwe.
§2 Zabronione jest zbieranie dowodów podczas trwania procesu (np. od obrońcy, samego oskarżonego czy też świadków), w sposób sprzeczny z etyką. Mowa tutaj o penetracji umysłu czy też podaniu veritaserum.
Artykuł 19
§1 Po przedstawieniu dowodów przez oskarżyciela, oskarżony ma prawo odnieść się do nich. W tym momencie również obrońca przedstawia ewentualny materiał dowodowy, oraz powołuje świadków.
§2 Czynności obrony oskarżonego jak i jego samego nie mogą trwać dłużej niż [OOC: sześćdziesiąt minut]. Naczelny mag wizengamotu ma prawo jednorazowo przedłużyć ten czas o maksymalnie [OOC: trzydzieści minut].
§3 Obrona oskarżonego musi nawiązywać tylko i wyłącznie do aktualnej sprawy. Nie może wynikać w szczegóły spraw zakończonych czy też nie rozpoczętych. Zawierać również musi konkretne informacje, których autentyczność nie jest niczym zachwiana.
Artykuł 20
§1 Po przedstawieniu wszystkich materiałów dowodowych przez strony, następuje głosowanie dotyczące określenia winy. Naczelny mag wizengamotu stosuje wtedy do członków wizengamotu dwa pytania. Kto jest za uznaniem winy oskarżonego i Kto jest za oczyszczeniem, ze wszystkich zarzutów. Po każdym pytaniu następuje [OOC: dwuminutowe] głosowanie.
§2 W przypadku stwierdzenia winy oskarżonego, rozpoczyna się kolejna część, w której to honorowi członkowie wizengamotu proponują wymiar kary.
§3 W przypadku oczyszczenia ze wszystkich zarzutów, proces zostaje zakończony i wszczynane są czynności opisane w artykule 24.
Artykuł 21
§1 Honorowi członkowie wizengamotu, mają prawo zgłosić swoje propozycje kar naczelnemu magowi wizengamotu, w ciągu [OOC: pięciu minut] od momentu stwierdzenia winy oskarżonego.
§2 W przypadku złożenia jakichkolwiek propozycji, naczelny mag wizengamotu podaje pod głosowanie najodpowiedniejszą według siebie, propozycję.
§3 Faza zbierania propozycji odnośnie kar, zostaje pominięta w momencie, gdy prawo stanowi jedynie jeden wyrok (określony co do rodzaju i wymiaru) za dane przestępstwo.
Artykuł 22
§1 Naczelny mag wizengamotu, poddaje pod głosowanie każda propozycję kary (o ile jest zgodna z obowiązującym prawem), stosując wobec każdej jedynie pytanie dotyczące poparcia.
§2 Jeden członek wizengamot mu prawo oddać tylko jeden głos na odpowiednią według siebie propozycję kary.
§3 W przypadku remisu co do wymiaru kary, ostateczną i nieodwołalną decyzję podejmuje naczelny mag wizenagmotu.
Artykuł 23
§1 Proces kończy się w momencie, wypełniania wszystkich czynności z nim związanych. W tym momencie obrońca i świadkowe oraz oskarżony tracą swoje uprawnienia związane z pełnieniem powyższych funkcji.
§2 Naczelny mag wizengamotu ma prawo podsumować cały przebieg procesu na sali i ewentualnie odnieść się co do poważniejszych, nierozstrzygniętych dowodów.
Artykuł 24
§1 Po zakończonym procesie odprowadza się oskarżonego do celi, gdzie w ciągu [OOC: trzech dni] wszczęte zostają czynności wiązane z realizacją wyroku.
§2 Skazany ma prawo wnieść o prawo łaski do ministra magii, w ciągu [OOC: jednego dnia] od momentu zakończenia procesu. Czas przewidziany na rozpatrzenie wniosku to [OOC: dwa dni]. Minister magii ma prawo akceptacji czy też odrzucenia wniosku nie uzasadniając go w jakikolwiek sposób.

PRZEPISY KOŃCOWE
(SEKCJA VI)
Artykuł 25
§1 Wyrok nabiera mocy w ciągu [OOC: dwunastu godzin] od momentu zakończenia procesu.
Artykuł 26
§1 Obrońca i świadkowie zobowiązani są do zdania różdżki przed wejściem na salę rozpraw. Odebrać ją mogą tuż po zakończonym procesie.
Artykuł 26
§1 Głosowanie odbywa się poprzez wyraźnie uniesienie dłoni, lub różdżki czy innego przedmiotu związanego z głosującym (np. okulary).
§2 Nie ma możliwości wycofania raz oddanego głosu.
Artykuł 27
§1 Jakiejkolwiek magii podczas procesu używać może personel ochrony i naczelny mag wizengamotu.
Artykuł 28
§1 Nieścisłości kodeksu reguluje indywidualnie przewodniczący służby administracyjnej wizengamotu.
Deleted
Mugol


 
#2
Kodeks Wizengamotu wchodzi w życie wraz z północą w dniu 05 września 2015 r.
Deleted
Mugol


 
#3
(@Odświeżam)
Deleted
Mugol


 
#4
24 stycznia 2059, Londyn
Z A R Z Ą D Z E N I E
ws. wygaszenia Kodeksu Wizengamotu

§ 1
Kodeks Wizengamotu, w brzmieniu aktualnym zostaje wygaszony w całości.

§ 2
Wszystkie tytuły, stanowiska i prerogatywy nadane na zasadach przedstawionych w Kodeksie Wizengamotu zostają cofnięte.

§ 3
Do momentu wprowadzenia nowych przepisów regulujących zasady funkcjonowania Wizengamotu, działają niniejsze, w randze przepisów przejściowych.

§ 4
Zarządzenie nabiera mocy z chwilą ogłoszenia.
Minister Magii
Herpon Margel



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten temat 1 gości



Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.
Theme by XSTYLED modified by Hapel Dev Team © 2015-2024.